Óriási áttörés: titkos tárgyalás után évtizedes ügy végére tehet pontot Magyarország és Szlovákia

2025. július 11. 19:50

Nem lesz duzzasztó Nagymaroson, várhatóan ebben sikerül megállapodnia Magyarország és Szlovákia kormányainak. A felek már régóta tárgyalnak, most Lantos Csaba energiaügyi miniszter és Czepek Gábor miniszterhelyettes tartott tájékoztatót pénteken a Dunakanyarban. Várhatóan még idén teljes megállapodás születhet.

2025. július 11. 19:50
null

Négy kiemelten fontos pontban is megállapodás közelében van Magyarország és Szlovákia az immár közel ötven éve húzódó Bős-Nagymarosi vízlépcső ügyében. A hónapok óta tartó tárgyalásokról Lantos Csaba energiaügyi miniszter és Czepek Gábor miniszterhelyettes, a magyar-szlovák energetikai infrastruktúra fejlesztésért felelős kormánybiztos számolt be a sajtónak Nagymaroson. Azért ezt a települést választották, mert a legfontosabb eredménye a várható megállapodásoknak ide szól: azaz nem kapnak duzzasztógátat a helyiek a Dunakanyarba.

Ezt is ajánljuk a témában

Lantos Csaba tárcavezető és helyettese, Czepek Gábor pénteken 31 szigetközi polgármesterrel találkozott, kijelentette: megállapodás közelében van Magyarország Szlovákiával. A Bős-Nagymarosi beruházásról még 1977-ben kötött Magyarország Csehszlovákiával. Akkor elkezdődtek az építkezések, 1984-ben viszont megalakult a Duna Kör, ami a rendszerváltás szellemi előkészítője volt, 1988-ban már számos megmozdulást, tüntetést szerveztek. 

Ezt is ajánljuk a témában

Lantos Csaba részt vett a mozgalomban, így ő személyesen is képviseli azt a gondolatot, hogy Nagymaroson ne épüljön erőmű, most pedig, több mint 40 év után végre el is éri célját. 

1989-ben aztán a Németh Miklós vezette kormány felfüggesztette a beruházást, amire válaszul 1992-ben Szlovákia egyoldalúan elterelte a Dunát, ami miatt Magyarország nemzetközi bírósághoz fordult. A hágai bíróság 1997-ben mondta ki, hogy Magyarország jogot sért azzal, hogy nem építi meg az erőművet, Szlovákia pedig azért, mert elterelte a folyót. Így mindkét fél felelős lett, a megoldást pedig együtt kellett volna kitalálni.

Lantos Csaba energiaügyi miniszter rögtönzött ábrán mutatta be a Bős-Nagymaros projekt jelenlegi állapotát / Forrás:  Mandiner 

Azóta többször volt kísérlet a megoldásra, néhány botrányos is, de eredmény nem. Ahhoz, hogy eljussunk mostanáig, kellett az is, hogy ilyen kapcsolat legyen Szlovákiával. Az elmúlt 15 évben sok közös eredmény történt, közös hidak, közös földgázvezeték, négy nagy elektromos áramvezeték és az olajiparban is vannak összefonódások

– emlékeztetett a miniszter.

Ezt is ajánljuk a témában

Hozzátette: a két kormányfő – Orbán Viktor és Robert Fico – között kialakult személyes jó viszony is segített abban, hogy úgy tudtak leülni a felek, hogy legyen esély a megállapodásra. A rendszerváltás óta ugyanis mindössze egyetlen sikeres vizes megállapodás volt, még 1995-ben, a vízmegosztásról.

„Ez azóta is él, Szlovákia vállalta, hogy visszaengednek vizet az Öreg-Dunába, mi pedig megépítettük a fenékküszöböt, ezzel együttesen azt sikerült elérnünk, hogy ne legyen ökológiai katasztrófa a Szigetközben, a Mosoni-Dunán” – húzta alá Lantos Csaba.

Így értünk el a mostani helyzetig, amivel kapcsolatban Lantos kiemelte: jó esély van rá, hogy lezárják a vitákat. 

A legfontosabb, hogy Szlovákia rábólint arra, hogy Magyarország nem építi meg az erőművet. Cserébe Magyarország elfogadja a dunacsúnyi duzzasztó létét. 

A harmadik pont, hogy többletvizet kap Magyarország a korábbi megállapodáshoz képest. A negyedik pedig az, hogy nem veszi Magyarország tulajdonba a bősi műtárgyat, hanem helyette áramot kap, kedvező áron.

A megállapodás várhatóan hamarosan megszületik, ezután jöhet a miniszterek közötti szerződésaláírás, majd a parlamenti jóváhagyás mindkét fél részéről.

Czepek Gábor miniszterhelyettes, kormánybiztos hozzátette: 33 éve Magyarország gyakorlatilag teljesen kiszolgáltatott volt Szlovákiának, már ami a Duna ökoszisztémáját jelenti. Mindezt úgy, hogy közben Magyarország rengeteget áldozott a projektre. 

A miniszterhelyettes hozzátette: rá kellett jönnie a magyar kormánynak, hogy senki sem segít, az Európai Unió sem tett semmit a megállapodás érdekében. Ráadásul az 1977-es megállapodás máig érvényben van, azaz továbbra is meg kellett volna építeni a nagymarosi erőművet.

Így ültünk le tárgyalni a szlovákokkal, akik nulladék pontként rögtön rábólintottak arra, hogy Nagymaroson nem építünk erőművet, mi pedig arra, hogy marad az elterelés. Sikerült megállapodni abban is, hogy a múltat elengedjük, nem kezdünk az alapján egyezkedni

– mondta Czepek Gábor.

Sikerült megállapodni a vízkormányzásról is, ez az élővilág megmentése miatt kulcsfontosságú volt. Ezen megállapodás értelmében aszályos időkben is meg kell őrizni a megfelelő vízmennyiséget, amely az ökológiai szint fenntartásához szükséges. A miniszterhelyettes kiemelte: 

ez óriási eredmény.

A megállapodás harmadik kiemelt fontosságú pontja az áramszállítási megállapodás. Erről jelenleg is zajlanak az egyeztetések. A tervek szerint akkora mennyiséget vásárol majd Magyarország, hogy Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegye teljes lakosságának fogyasztását el tudja látni. Fontos megjegyezni, hogy Magyarország nem lesz tulajdonos az erőműben, nem kell áldozni a felújításra, hanem csak vásárló.

A negyedik pont arról szól, hogy szükség van energiapolitikai megállapodásokra Szlovákiával, amely földrajzilag előnyösebb helyzetben van. Czepek Gábor megjegyezte: a Szigetközben a helyiek pártállástól függetlenül támogatják a megállapodást.

Nyitókép: MTI/Lakatos Péter
 

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zsuzsa-963
2025. július 11. 20:41
A szlovákok hallgattak Prof Dr. Mosonyi Emilre, mi nem isszuk is a levét, naponta, hallható a Kossuth rádión, hogy Bős és Nagymaros között tele van gázlóval a Duna, vagyis Magyarországon teljesen rakottan a hajók megfeneklenének, Magyarország az egyetlen ország, ahol nincs biztosítva a hajózás. Szegény Emil bácsit pedig elűzték hazájából és, így váltott a Műegyetem tanszékvezetőségét a karlsruheire és lett a Duna-Majna-Rajna csatorna és még számtalan vízilétesítmény főtervezője.
mazsola-977
2025. július 11. 20:41
Most az ellenzék ugyanazzal a demagóg felsőbbrendű szövegelessel támadja a kormany gazdasági döntéseit és vezeti félre az embereket mint a bos nagymarosi vízlépcsőnél 40 évvel ezelőtt. Az emberek félelmére játsszanak. Ezért ijesztgetnek az akkumulátor és a kínai autogyarakkal. Néha még ugyanazok a régi személyek is megszólalnak. Ezek magukat környezetvédőknek nevezték akkor is. Kb jó 10 éve olvastam, hogy Jósika Fischer az EU parlament zöld frakciójának vezetője S bos nagymarosi vízierőművet egy mintaszerű környezetvédelmi beruházásnak nevezte Az akkori károgók persze azóta sem kértek tőlünk bocsánatot pedig igen sokat buktunk ezen.
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2025. július 11. 20:36
Az ellenzéki oldalakon meg azt nyomatják, hogy évi tizenharminc köbkilométer vizet vesznek el tőlünk a tótok, mert Orbán odaadta nekik, Paks is fel fog robbanni és cserébe csak 100 MW teljesítményen kapunk villanyt, amíg Fico él.
Dzsé Tyéné
2025. július 11. 20:28
Dunakanyari gyüttmentként mondom: helyes. Az viszont elképesztő, hogy ellenzéki (tiszás) oldalakon milyen suttogó propagandát lehetett tapasztalni az elmúlt napokban. Ment a hergelés, hogy titokban megegyeztek az erőmű megépítéséről.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!